Wkład kominkowy – na co zwrócić uwagę

Decydując się na wybór wkładu kominkowego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Mianowicie:
* Przede wszystkim sprawdzamy parametry komina. Są one niezbędne do wyboru odpowiedniego typu wkładu. Nie każdy wkład się nadaje.
* Czy chcemy używać go okazjonalnie, czy jako efektywne źródło ciepła? Warto przy tym rozważyć, czy będzie to kominek z płaszczem wodnym czy też z siecią kanałów nazywanych systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP).
* Czy wkład kominkowy jest odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury, jak również nagłe ich zmiany?
* Zwróćmy uwagę na wybór materiału z jakiego jest zrobiony: żeliwny czy stalowy? Pierwszy jest tańszy i lepiej akumuluje temperaturę. Porządny żeliwny wkład będzie miał grubość od 8-10 cm. Drugi zaś, jest bardziej szczelny. Modele stalowe mające bardziej nowoczesną, minimalistyczną formę. Tych znanych producentów będą odporne na korozję.
* Czy wkład kminkowy posiada tzw. kurtynę powietrzną? Zapobiega ona brudzeniu się szyby, co skutecznie odstrasza perfekcyjne panie domu.
* Czy posiada szyber? – wbudowany on jest w niektórych kominkach w standardzie. Pozwala na regulację ciągu kominka. Spalanie w kominku bez szybra jest nieefektywne i zwiększa koszty palenia.
* Komora spalania. Od wielkości komory spalania zależy częstotliwość uzupełniania kominka opałem. Jeżeli chcemy rzadziej dorzucać drewno należy wybrać wkład, który posiada większą komorę spalania i oddaje dłużej ciepło. Parametr ten stanowi o wygodzie korzystania z kominka.
* Gdzie będzie usytuowany? W większości projektów gotowych miejsce na kominek jest zaplanowane przez architekta, który zwykle ustala je, biorąc pod uwagę stosowne wymagania. Jeżeli w projekcie nie przewidziano kominka, wybierając miejsce dla niego, należy przede wszystkim kierować się wymaganiami technicznymi, dopiero potem wygodą i estetyką. Kominek musi być zbudowany jak najbliżej komina, aby rura dymowa łącząca go z nim miała jak najmniej zagięć…

Ciekawym rozwiązaniem są wkłady kominkowe otwierane do góry. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych pomieszczeniach lub tych bardziej „zastawionych” różnego rodzaju ozdobami czy meblami.

To tylko kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę. No i jeszcze decyzja jak go obudować. Poniżej kilka fajnych rozwiązań lokalnej firmy Hajduk kominki. Mają wysokiej klasy produkty i  ciekawe rozwiązania wykonania obudowy kominków. Jak Wam się podobają?

Hajduk Kominki

Hajduk Kominki

Do usłyszenia wkrótce…

PS. Kolejny post o moich ostatnich odkryciach na Da Wandzie

Informacja: zdjęcie w nagłówku – oferta firmy Hajduk kominki

Dodaj swój komentarz