Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz

Zdecydowanie tak! Otóż architekci projektując budynki nie zagłębiają się już w szczegóły dotyczące wieku, płci, liczby domowników, dzieci, czworonożnych pupili. Zakładają oni standardy funkcjonalne dla mieszkań o tej samej powierzchni, o identycznym układzie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych a potem te standardy zachowują w każdym z nich. A przecież każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Projektant będzie pamiętał o dzieciach i postara się spowodować, by ich pokoje „rosły” razem z nimi. Weźmie pod uwagę słabnący wzrok starszej osoby i zapewni jej właściwy dobór oświetlenia lub też odpowiednie ciągi komunikacyjne dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Architekta wnętrz najlepiej zatrudnić przed postawieniem ścian działowych i położeniem instalacji wodnych, elektrycznych i teletechnicznych. Nie chodzi tu oczywiście o etap budowy fundamentów, ale o czas przed „uzbrajaniem” przez ekipy budowlane mieszkań w wymienione wyżej elementy.

Dlaczego?
Nierozsądnym wydaje się przeznaczanie pieniędzy na budowę ścian działowych wg założeń dewelopera, później na ich rozbiórkę i ponowną budowę już wg założeń projektanta, opartą na Twoich indywidualnych potrzebach.

Otrzymanie dokumentów technicznych od dewelopera to czas na zgłoszenie się do architekta, który zaprojektuje wnętrze zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Przedłoży kilka propozycji układu funkcjonalnego i wizualizację pomieszczeń. Wspólnie przedyskutuje pomysły z Tobą i naniesie poprawki.
Pamiętaj również, że projektant może mieć aktualnie inne budowy w trakcie realizacji. Musi je zakończyć i zarezerwować czas dla Ciebie, dlatego ważne jest zgłoszenie się odpowiednio wcześniej. Należy pamiętać, że i tak po oddaniu kluczy, przed przystąpieniem do remontu, architekt wnętrz zweryfikuje rzeczywiste wymiary mieszkania z tymi z dokumentacji projektowej, bowiem te – jak życie pokazuje – niestety czasami się od siebie różnią.

Dodaj swój komentarz